MongoDB Nedir?

MongoDB nedir konusuna değinmeden önce ilk olarak edinmemiz gereken bilgi veri tabanının ne anlama geldiğini öğrenmektir. Peki veri tabanı nedir? Veri tabanı, ihtiyacımız olan bilgileri bir yerde depo etmemizi sağlayan bir depolama sistemidir. Günümüz teknolojisinde bulunan uygulamaların hemen hemen hepsinde veri tabanı bağlantıları bulunur. Veri tabanları üzerine depolanan bilgiler, daha sonra kullanılabilir ve üzerlerinde değişikliklerOkumaya devam edin “MongoDB Nedir?”

Nano Teknoloji Nedir? Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?

Nano Teknoloji Nedir? Atom ve molekül maddelerinin en küçük birimlerini ifade edebilmek ve maddeleri atomik boyutlarıyla birlikte kontrol edebilmek amacı ile kullanılan ve 1 ila 100 nanometre arasında değişiklik gösteren teknoloji çalışmalarıdır Atomlar üzerine atomlar ekleyerek yeni maddeler elde edebilmek ve mevcut yapıdaki moleküllerin yapısında değişiklikler meydana getirerek yeni maddeler oluşturmak üzerine çalışan teknolojidir. BuOkumaya devam edin “Nano Teknoloji Nedir? Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?”

C# Programlama Dilinde Fonksiyon Kullanımı Nasıl Yapılır?

Fonksiyon nedir? Fonksiyon, bir diğer adı ile metot, kod satıları arasındaki uzun uzadıya yazılmış kodları azaltmak için kullanılan, zamandan tasarruf ettiren ve bir işi daha kolay bir şekilde yapmamızı sağlayan kod parçacıklarıdır. C# programlama dilinde bu kod parçacıkları ikiye ayrılır; Dönüşü olmayan fonksiyonlar Dönüşü olmayan fonksiyonlara basit bir örnek verecek olursak C# programlama dilinde ekranaOkumaya devam edin “C# Programlama Dilinde Fonksiyon Kullanımı Nasıl Yapılır?”

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti nedir? Nesnelerin akıllı cihazların belli protokoller içerisinde birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan sistemlerdir. Nesnelerin interneti adından yola çıkılarak, yalnızca cihazların internete bağlanması olarak ele alınmamalıdır çünkü nesneler, algılayıcılar ve tanımlayıcılar ile de iletişim kurabilmektedirler. Nesneler algılayıcılar veya tanımlayıcılar ile iletişim haline geçtiklerinde durum bilgilerini güncelleyebilecek yeteneklere sahip olurlar. Nesnelerin internetine akıllı saatleri örnek olarakOkumaya devam edin “Nesnelerin İnterneti Nedir?”

Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Öğrenilir? Yararları Nelerdir?

Robotik kodlama nedir, robotik kodlama eğitimi kod yazmaya teşvik eden bir kodlama çeşididir. Kodlama ile dünyamızda gelişen her türlü teknoloji ile anlaşabiliriz. Robotik kodlama yapabilmek için kod bilgisine gerek duyulmaz. Çocuklar için eğlenerek kod yapısını öğrenilebilmesi için kod programları tasarlanmıştır. Çocuklarımız robotik kodlama ile problem çözme becerilerini geliştirir, akış diyagramlarını öğrenir, analitik düşünme becerilerini geliştirirOkumaya devam edin “Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Öğrenilir? Yararları Nelerdir?”

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin herhangi bir banka ile bir ilişiği bulunmayan elektronik olarak sunulan bir para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nakamato tarafından kurulan bu para birimi, virgülden sonraki 100 milyonuncu basamağa kadar gidebilmektedir. Kripto para birimi olarak da anılmaktadır. Bitcoin satın alıp satmanın en kolay yolu kripto para alım satım platformlarıdır. Bu platformlara kayıt olurken kimlik bilgilerinizi ilkelerOkumaya devam edin “Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?”

Linux Nedir?

İşletim sistemi nedir? İşletim sistemi, bilgisayarlar üzerinde çalışan, donanımsal araçları yönetebilen ve çeşitli uygulama yazılımları içerisinde bilgi alışverişi sağlayan yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemleri denilince akla direkt olarak bilgisayarlar geliyor. Fakat işletim sistemleri cep telefonunuzdan, buzdolabınıza kadar elektronik eşyalarınızın hemen hemen hepsinde mevcut. Günümüz teknolojisinde, Microsoft Windows, macOs ve Linux gibi işletim sistemleri bulunmaktadır. Bu işletimOkumaya devam edin “Linux Nedir?”

Bios Nedir? Bios Güncellemesi Nasıl Olur?

Bios nedir? Bios, bilgisayarlarda bulunan en önemli bileşendir ve bios yazılımının görevi cihaza bağlı donanımlar ile işletim sistemi arasındaki iletişimi sağlamaktır. BİOS yazılımının açılımı, Basic İnput- Output System’dir. Bu açılım, Temel Giriş-Çıkış Sistemi anlamına gelmektedir. Bios bellek üzerinde çalışan bir arabirimdir ve kalıcı bir yazılım olduğundan ROM adı verilen kalıcı bellek çipleri içerisinde depolanır. BilgisayarOkumaya devam edin “Bios Nedir? Bios Güncellemesi Nasıl Olur?”

Google Chrome Tarayıcısında Olmazsa Olmaz 5 Eklenti

Google Chrome dünya üzerinde en çok kullanılan web tarayıcısıdır. Dünya üzerinde en çok kullanılmasının bir sebebi ise eklentileri sayesinde kullanıcıya daha iyi bir deneyim sağlayabilmesidir. Google Chrome başlı başına hızlı çalışan, düzgün arayüze sahip, kolay senkronizasyon sağlayan bir tarayıcı bunun yanına bir de Google Chrome Eklenti kısmı eklenince deneyim daha güzel bir hal alıyor. GelelimOkumaya devam edin “Google Chrome Tarayıcısında Olmazsa Olmaz 5 Eklenti”

Overclock Nedir? Nasıl Yapılır?

Overclock Nedir? Overclock, bir diğer anlamıyla hız aşırtma işlemi olan, işlemcinin performansını arttırmaya yönelik yapılan işlemdir. Tüm bilgisayar marka ve modellerinde Overclock işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem ile bilgisayarınızdan tam performans elde edebilmenizin yanı sıra, bilgisayarınızın parçalarının ömrünü de uzatabilmeniz mümkün. Herhangi bir maliyet gideri olmadan bilgisayarınızın performansını arttırmak isteyenlerdenseniz bu yazımız tam da size göre. Okumaya devam edin “Overclock Nedir? Nasıl Yapılır?”

Darboğaz Nedir? Nasıl Engellenir?

Darboğaz Nedir? Darboğaz, bilgisayar sisteminin bir işlemi istenen performans ile gerçekleştirememesidir. Performans gerçekleştirilememesinin nedeni ise, tüm birimlerin birbirleriyle uyumlu çalışmamasından kaynaklanır. Yavaş performans gösteren birim, ekran kartı, RAM, hard disk veya bilgisayar içerisinde bulunan herhangi bir birimden kaynaklanabilmektedir. Örneğin, çok yüksek performanslı bir işlemcimiz ve düşük performanslı bir ekran kartımız var. Bir işlem yaparken işlemcinizOkumaya devam edin “Darboğaz Nedir? Nasıl Engellenir?”

Reklam Engelleyici Eklentiler

Reklamlar günlük hayatımızın her kısmında karşımıza çıkmaktadır. Bir araştırma yaparken, bir diziye ya da filme başlamışken, internet üzerinden videolar izlerken sürekli reklamlarla karşılaşırız. Fakat bir süre sonra sürekli olarak karşımıza çıkması bizi rahatsız eder. Pop-up reklamlar, masum reklamlar olarak gözükür, fakat bu reklamların gerçek niyetleri kötü olabilir. Açılır pencerelerin sebep olacağı bazı kötü niyetli işlemler vardır.Okumaya devam edin “Reklam Engelleyici Eklentiler”